Biuro Skanska, mat. prasowe

Pierwszy certyfikat LEED Platinum dla biura Skanska

Firma Skanska zdobyła  pierwszy platynowy certyfikat LEED dla wnętrza w Polsce. Chodzi o wnętrze biura Skanska Property Poland, której siedziba w warszawskim budynku Atrium 1. To pierwszy tak wysoko oceniony certyfikat LEED CI w Polsce.

Certyfikat LEED Commercial Interior – w skrócie LEED CI, przeznaczony jest do certyfikacji nowych lub istniejących biur. Na całym świecie takich certyfikatów jest już ponad 7 000.

Różnica pomiędzy certyfikatem LEED CI a standardowym LEED Core&Shell, czyli dla całego budynku, polega m.in. na zwróceniu uwagi na wykończenie biura, tak zwany fit-out. Mogą się w nim znaleźć takie pozycje jak meble z materiałów pochodzących z recyklingu, wykończenia wykonane z biodegradowalnych komponentów czy farby z niską zawartością lotnych związków organicznych. Takie właśnie rozwiązania zastosowała Skanska.

– Popularyzacja LEED CI jest tylko kwestią czasu. Wnętrze naszej pierwszej warszawskiej siedziby w Deloitte House certyfikowaliśmy na poziomie Silver już w 2010 roku. Certyfikat na najwyższym poziomie dla wnętrza naszego biura w Atrium 1 to wyraz międzynarodowego uznania dla rozwiązań, które proponujemy również naszym partnerom – komentuje Katarzyna Zawodna, prezes Skanska Property Poland.

Drewno z którego wykonano meble do biura pochodzi z ekologicznych upraw FSC. Dużą część mebli przeniesiono z poprzedniego biura, a wszystkie materiały użyte w trakcie budowy sprowadzane były  regionalnie.  Dzięki wykorzystaniu deszczówki i wody szarej do spłukiwania toalet oraz wodooszczędnej armaturze udało  się zredukować zużycie wody o ponad 70% w stosunku do norm lokalnych. W przypadku energii uzyskano oszczędność o ponad 40%, m.in. dzięki systemowi DayLight Control, energooszczędnemu oświetleniu, czujnikom ruchu czy korzystaniu ze sprzętu biurowego z certyfikatem EnergyStar.

– See more at: http://www.komercja24.pl/pierwszy-certyfikat-leed-platinum-dla-biura-skanska/#sthash.sKvuf8fl.dpuf