Określenie orientacyjnego poziomu strat wojennych
Визначення приблизного рівня втрат війни ukr
12.08.2022 odbyło się pierwsze posiedzenie polsko-ukraińskiej grupy ekspertów dotyczące organizacji projektu “Metodologia wyceny zniszczeń wojennych w zakresie nieruchomości i infrastruktury technicznej w Ukrainie, na przykładzie miasta Charkowa”.
Głównym celem projektu jest opracowanie i realizacja metodologii, wyceny szkód oraz określenie perspektyw i projektów związanych z odbudową infrastruktury technicznej i gospodarczej Ukrainy.
Posiedzenie odbyło się zdalnie z udziałem ekspertów polskich i ukraińskich. Prace w Ukrainie realizowane są w ramach Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Gospodarki Miejskiej im. Beketova, w 6 grupach zadaniowych:
GRUPA PROJEKTOWO-BADAWCZA
GRUPA KOSZTÓW-WYCENA INWESTYCJI
GRUPA ORGANIZACJI PRACY
GRUPA INŻYNIERYJNO-GEODEZYJNA
GRUPA EKSPERCKO-OCENIAJĄCA
GRUPA WSPARCIA INFORMATYCZNEGO
Eksperci polscy przygotowali zarys metodologii pracy dla całego zespołu, ze wskazaniem wiodących tematów i przekazali go ukraińskim ekspertom.
W podsumowaniu spotkania prof. Kostiantyn Mamonov, prorektor Charkowskiej Uczelni, stwierdził dużą zbieżność w zakresie opracowanych wstępnie dokumentów oraz podziękował ekspertom Europejskiego Instytutu Nieruchomości za zainicjowanie projektu oraz zaproszenie Uczelni ukraińskiej do udziału w tym programie.
W imieniu Instytutu Prezes Jacek Kolibski podziękował wszystkim uczestnikom spotkania za udział, a ekspertom zarówno z Polski jak i Ukrainy za przygotowanie materiału. Kolejne spotkanie przewidujemy w połowie września br.
Autor:
Jacek Kolibski, Prezes Europejskiego Instytutu Nieruchomości