Kongres Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE

Tegoroczna edycja Kongresu Odbudowy COMMON FUTURE 2024 odbyła się w Poznaniu w dniach 7-8 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jej głównymi organizatorami była Grupa MTP wraz z partnerami merytorycznymi: Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą i Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa.

Szczególną okolicznością w tym roku jest decyzja Rady Europejskiej z grudnia 2023 roku o otwarciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą, które finalnie ma zakończyć się wstąpieniem Ukrainy do Unii Europejskiej. Dodatkowo Kongres Odbudowy Ukrainy stanowi platformę do podkreślenia znaczenia działań MSZ poprzez inne międzynarodowe formaty, jak np. Partnerstwo Wschodnie, których liderami jest Polska.

Druga edycja Kongresu, pod patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz we współpracy z Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą i Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa, rozpoczęła się inauguracją , w której uczestniczyli przedstawiciele polskiego rządu i ukraińskich instytucji.

Pierwszy dzień kongresu zdominowała sesja plenarna poświęcona roli Europy Środkowej w odbudowie Ukrainy, która skupiła uwagę na długoterminowych planach współpracy oraz potencjale tego regionu jako kluczowego partnera w odbudowie Ukrainy.

Podczas kongresu została podpisana kluczowa umowa między Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej a Bankiem Gospodarstwa Krajowego, zapewniająca wsparcie dla przedsiębiorców zaangażowanych w odbudowę Ukrainy.

Drugi dzień Kongresu – rola Ukrainek i nowe inicjatywy –  rozpoczął się panelem „Ukraina jest kobietą”, podczas którego uczestniczki, w tym liderki polskich i ukraińskich organizacji, podkreślały kluczową rolę kobiet w transformacji kraju. Omówiono również, jak Ukrainki, mimo licznych wyzwań, dynamicznie rozwijają swoje firmy – aż 40% działalności gospodarczych prowadzonych przez uchodźców należy do kobiet.

W trakcie dnia zawarto także dwie istotne umowy bankowe, które mają kluczowe znaczenie dla finansowania projektów odbudowy Ukrainy. Dodatkowo na Scenie Budownictwa przedstawiono nowoczesne rozwiązania budownictwa modułowego, które mogą odegrać ważną rolę w odbudowie infrastruktury w Ukrainie. Polskie firmy są gotowe wspierać te inicjatywy, oferując innowacyjne technologie w partnerstwie z lokalnymi firmami.

II edycja COMMON FUTURE na czterech scenach zgromadziła blisko 1 000 uczestników!

Na Scenie Strategicznej, której gospodarzem była Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, poruszono tematy odbudowy i modernizacji Ukrainy, przyszłości rynku pracy, wyzwań migracyjnych, międzynarodowej współpracy, roli Polski jako HUBu odbudowy oraz kluczowych działań w zakresie energii.

Scena Budownictwa, pod patronatem Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, skupiła się na geopolitycznych i makroekonomicznych uwarunkowaniach współpracy przy odbudowie Ukrainy, finansowaniu i ubezpieczaniu działalności polskich firm budowlanych, gotowości polskich firm do działania na rynku ukraińskim oraz realistycznych oczekiwaniach dotyczących sytuacji na Ukrainie.

Scena Profesjonalistów, przygotowywana przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, była miejscem  dla tych, którzy pragnęli zgłębić nowe możliwości inwestycyjne, w tym prowadzeniu biznesu w Ukrainie, udziału polskich firm w procesie prywatyzacji, zachęt inwestycyjnych, ograniczeń walutowych, finansowania i ubezpieczenia inwestycji oraz zasad uczestnictwa w międzynarodowych projektach odbudowy Ukrainy.

Natomiast Scena Dobrych Praktyk, prowadzona przez Grupę MTP, to przestrzeń, gdzie dzielono się sprawdzonymi rozwiązaniami na temat roli dużych inwestorów i firm z branży MŚP w odbudowie. Odbyły się również panele na temat  wsparcia weteranów w zakresie psychologicznym, medycznym i zawodowym, a także prezentacje NGO z Polski i Ukrainy, działające na rzecz współpracy polsko-ukraińskiej.

W drugiej edycji Kongresu Odbudowy Ukrainy udział wziął Prezes Europejskiego Instytutu Nieruchomości – Jacek Kolibski.